Kalkulator kosztów ogrzewania

W przyszłym roku wyższy VAT na energię elektryczną

Dodano: 23-11-2022

VAT na gaz i prąd

Nie ma już żadnych wątpliwości - w przyszłym roku powrócą wyższe stawki VAT obejmujące energię elektryczną oraz paliwa i nawozy. W 2023 roku zostanie jednak utrzymany zerowy VAT dotyczący żywności. O zmianach w tarczy antyinflacyjnej poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Od kilku tygodni padają pytania o tzw. tarczę antyinflacyjną. Jest to pakiet regulacji, który wprowadził niższe opodatkowanie dla m.in. konsumowanej energii. Przypomnijmy, że rząd obniżył stawkę akcyzy na energię elektryczną do 5 proc. To najniższy poziom dopuszczalny w Unii Europejskiej. Jednocześnie energia elektryczna zużywana przez gospodarstwa domowe została całkowicie zwolniona od podatku akcyzowego.

 

Stawka VAT dla gazu ziemnego

Stawka VAT na gaz jest obecnie obniżona do poziomu 0 proc. Dzięki temu wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych miał być o połowę mniejszy - ok. 30 proc zamiast 60 proc. (z wcześniejszą stawką VAT 23 proc.). Ponadto aktualnie stawka VAT na ciepło została obniżona do 5 proc. Z tego rozwiązania skorzystał niemal każdy – dotyczy zarówno mieszkań w ramach spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, jak i domów jednorodzinnych podłączonych do sieci ciepłowniczej. 
W lutym rząd obniżył też podatek VAT z 23 do 8 proc. dla paliw silnikowych. Od czerwca obniżył także akcyzę na lekki olej opałowy do poziomu minimum unijnego.
 
 

„Modyfikacje” okażą się podwyższeniem podatków

Dziennikarze już od wielu tygodni pytają polskich polityków z partii rządzącej o przyszłość tarczy antyinflacyjnej. Ta obecnie obowiązuje do końca 2022 roku. Co z 2023 rokiem? Sygnalizowano, że będą modyfikacje, ale nie wskazywano, jak duże. Wątpliwości wyjaśnił wicepremier Sasin. W programie Pierwszym Polskiego Radia powiedział, że rząd będzie musiał przywrócić wyższe stawki VAT nie tylko w przypadku energii elektrycznej, ale także paliw i nawozów. 
 
Sasin przyznał, że ze względu na decyzję Komisji Europejskiej, która zakwestionowała niektóre działania w związku z tarczą, polski rząd będzie musiał przywrócić wyższe stawki opodatkowania. Jak się okazuje, obniżenie stawek jest niezgodne z prawem europejskim. Komisja Europejska potwierdziła w odpowiedzi na pytania PAP, że obowiązujące regulacje nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy, natomiast paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo.

 

Obliczenia kosztów rocznego ogrzewania energii elektrycznej dostępne w Symulacji źródeł energii w zakładce energia elektryczna!

 

Źródło: Bankier.pl, Polska Agencja Prasowa, Globenergia.pl