Kalkulator kosztów ogrzewania

Podwyżki cen prądu i opłat dystrybucyjnych w 2023 roku!

Dodano: 31-01-2023

Ceny prądu

Zamrożenie cen prądu oznacza niższe ceny za energię dla gospodarstw zużywających do 2000 kWh rocznie. Jaka cena prądu i opłat dystrybucyjnych wyniesie po przekroczeniu limitu? Policzyliśmy podwyżki u wszystkich dystrybutorów energii elektrycznej dla zużycia 3000 kWh/rok!

 

Ustawa zamrażająca ceny prądu w 2023 roku

Od 1 stycznia 2023 roku na mocy ustawy tzw. "Tarczy Solidarnościowej" następuje zamrożenie cen prądu i opłat dystrybucyjnych do określonego limitu: 
  • do 2000 kWh/rok - dla wszystkich gospodarstw domowych.
  • do 2600 kWh/rok - dla odbiorców, którzy mają lub mieszkają z osobą, która ma orzeczenie o niepełnosprawności, niezdolności do pracy.
  • do 3000 kWh/rok - dla osób z Kartą Dużej Rodziny (KDR) oraz rolników.

Zużycie do tych limitów będzie rozliczane po cenach z 2022 roku. Powyżej tego pułapu za prąd zapłacimy więcej, ale i tu maksymalna stawka za prąd wynosi 0,693 zł za kWh. Jest to cena netto, do której doliczone zostaną wspomniany wcześniej VAT, akcyza i znacznie wyższe opłaty dystrybucyjne. W przypadku zużycia ponad limit trzeba płacić za dystrybucję według cennika z 2023 roku.

Sytuacja trochę się komplikuje, ponieważ trzeba w 2023 roku rozpatrywać dwa warianty rachunku za prąd: cenę za kilowatogodzinę brutto do limitu i tę samą cenę za kWh, ale ponad limit.

 

Ceny do limitu zamrożenia (2000/2600/3000 kWh/rok)

Pomimo zamrożenia cen do zużycia 2000 kWh na poziomie z 2022 roku, gospodarstwa domowe, które zmieszczą się w limicie otrzymają rachunek wyższy o 18% (VAT z 5% w 2022 do 23% w 2023). Natomiast ceny prądu i wszystkich opłat dystrybucyjnych pozostaną na tym samym poziomie.

Gospodarstwa domowe, aby skorzystać z zamrożenia ceny prądu i opłat do 2000 kWh nie muszą składać żadnego oświadczenia. Sprzedawca energii elektrycznej dokona samodzielnie stosownego rozliczenia odbiorcy. Jedynie gospodarstwa domowe, które chcą korzystać w 2023 roku z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh muszą złożyć do swojego sprzedawcy oświadczenie do 30 czerwca 2023.

‍Prąd do 2 000 kWh bez podwyżki ma być zachętą do oszczędzania energii w czasach pogłębiającego się kryzysu i potrzeby racjonowania surowców.

 

Wyliczenia podwyżek cen prądu i opłat dystrybucyjnych u wszystkich dostawców

W odpowiedzi na wiele artykułów o przewidywanych podwyżkach cen prądu i opłat, bez podawania konkretnych liczb, postanowiliśmy dla Was to wszystko policzyć. W 2018 roku średnia zużycia przez jedną przeciętną rodzinę 2+2 wynosiła 2400 kWh/rok, my jednak założymy mniej optymistyczną prognozę zużycia 3000 kWh/rok.
 
Zmiana rachunku za energie elektryczna
 
Porównanie kosztów 1 kWh energii
 
Koszty opłat dystrybucyjnych 2023
 
Założenia do tabel:
  • zużycie prądu 3000 kWh/rok,
  • limit zamrożenia 2000 kWh (dla wszystkich gospodarstw domowych),
  • moc przyłączeniowa - 3 fazy,
  • okres rozliczeniowy możliwie najdłuższy u danego dostawcy energii elektrycznej,
  • faktura elektroniczna (Energa, Enea),
  • opłata handlowa w wysokości średniej z ofert dostawcy,
  • G12, G12w, G12 r/n/p - założenie zużycia dzień/noc (50%/50%).

Jak łatwo zauważyć w powyższych tabelach największy wzrost kosztów nastąpił u dostawcy E.ON./STOEN w taryfie G12, G12w (odpowiednio 58% i 52%). Mimo to w taryfie G11 nadal najwięcej za prąd zapłacimy u operatora należącego do PKN Orlen, czyli Energa.

 

Fotowoltaika a mrożenie cen prądu do limitu!

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska: “mechanizm maksymalnej ceny energii elektrycznej dotyczy również prosumentów rozliczających się w systemie net-billing i net-meterig”. Prosumenci rozliczający się w obu tych systemach mogą liczyć na zakup energii po gwarantowanej cenie 683 zł za MWh.

Szczegóły rozliczania energii w systemie net-billing:

Fotowoltaika net-billing

 Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska (www.gov.pl)

Szczegóły rozliczania energii w systemie net-metering:

Fotowoltaika net-metering

 Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska (www.gov.pl)

 Wyliczenia cen prądu i opłat przy zastosowaniu fotowoltaiki możesz sprawdzić w zakładce symulacje źródeł energii -> fotowoltaika

 

Czy opłaca się zmienić taryfę lub dostawcę prądu?

W obliczu tak dużych podwyżek energii elektrycznej warto rozejrzeć się za dostawcami prądu dostępnymi na rynku. Bardzo często okazuje się, że mamy możliwość skorzystania z usług innego dostawcy, który swoim klientom i klientkom proponuje niższe ceny za 1 kWh od naszego obecnego sprzedawcy prądu.

Rozeznanie się we wszystkich ofertach na rynku zajęłoby mnóstwo czasu, dlatego Symulator Ogrzewania przygotował porównywarkę cen prądu. Za jej pośrednictwem z łatwością i w bardzo krótkim czasie porównasz oferty innych sprzedawców. O zmianę dostawcy prądu najlepiej zadbać już teraz - najprawdopodobniej mało kto zmieści się w limicie 2000 kWh, a to oznacza kolejne wzrosty cen. Należy także pamiętać, że można "uciec" od opłaty handlowej, o czym już pisaliśmy. Nie czekaj - sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!

Koszty prądu i opłat dla Twojego rocznego zużycia możesz sprawdzić wybierając z menu zakładkę "Ceny prądu"

Ceny pradu i oplat do limitu zyzycia

Źródło: www.symulatorogrzewania.pl/ceny-pradu

 

Ceny pradu i oplat powyzej limitu

Źródło: www.symulatorogrzewania.pl/ceny-pradu

 

Po wybraniu odpowiednich informacji o Naszym dostawcy, taryfie, itd. otrzymujemy wyliczenia w postaci tabelarycznej z wynikiem rocznego kosztu prądu wraz z opłatami w dolnym prawym rogu.

porównanie cen pradu

Źródło: www.symulatorogrzewania.pl/ceny-pradu