Kalkulator kosztów ogrzewania

Mój Prąd 5.0 – nawet 58 tys. zł dofinansowania!

Dodano: 20-03-2023

Niedawno ogłoszono zakończenie programu Mój Prąd 4.0. Niedługo musieliśmy jednak czekać na pierwsze decyzje związane z nową edycją. Od kwietnia bowiem rusza kolejna odsłona mechanizmu wsparcia, czyli Mój Prąd 5.0, w ramach którego współfinansowane będą oprócz fotowoltaiki także pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Zgodnie z zapowiedziami będzie można otrzymać nawet 58 tys. zł.

 

Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa oświadczyła, że od kwietnia rusza nowa edycja Mojego Prądu. Poza fotowoltaiką będzie można sfinansować m.in. pompę ciepła i kolektory słoneczne. Co ma wspólnego nazwa programu szczególnie z tym ostatnim? Ciężko stwierdzić. Trzeba jednak poczekać na szczegóły. Na razie z zapowiedzi wiemy, że maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 58 tys. zł, a nabór do programu będzie ciągły.

"Będzie to już nabór ciągły. Co więcej, rozszerzamy program „Mój Prąd” o dofinansowanie do zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę. Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Niezależnie od tego czy dziś dom ogrzewany jest gazem, peletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej"

– podkreśliła Anna Moskwa na spotkaniu w Kozienicach.

 

Kiedy mój prąd 5.0?

Dokładna data rozpoczęcia programu nie jest znana. Można jednak przypuszczać, że podobnie jak miało to miejsce w przypadku czwartej edycji, Mój Prąd 5.0 ruszy już w kwietniu, a nabór potrwa najpewniej do przyszłego roku lub do wcześniejszego wyczerpania środków w zależności od wysokości budżetu.

 

Ile pieniędzy w nowej odsłonie programu?

Potencjalnych beneficjentów najbardziej interesuje wysokość dofinansowania. Tego jednak jeszcze nie wiemy. Nie wiemy również, czy dotychczasowe kwoty zostaną zmienione. Podążając za deklaracjami Anny Moskwy możemy jednak stwierdzić, że pojawią się nowe zasady związane z ww. pompami ciepła i kolektorami. Czy zasady programu będą konkurencyjne np. z programem Czyste Powietrze? Zobaczymy. Szczegółowe informacje mają pojawić się w najbliższych dniach.

Warto sprawdzić aktualnie dostępne dofinansowania do termomodernizacji budynku jak i dla budynków w budowie.

 

Mój prąd 4.0 zakończył się przed czasem

Operator programu Mój Prąd Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował 17 marca, że tego samego dnia o godzinie 9:00 wyczerpał się budżet w programie Mój Prąd. Przypomnijmy, że wynosił on 350 mln zł. Budżet wyczerpał się 2 tygodnie przed planowanym na 31.03.2023 r. zakończeniem naboru. Wówczas NFOŚiGW zapowiedział, że przygotowuje ogłoszenie kolejnego naboru wniosków o dofinansowanie, którego szczegóły zostaną dopiero przedstawione. Pozostaje nam czekać na oficjalny komunikat operatora programu.

W tym miejscu warto przypomnieć, że czwarta edycja programu została przedłużona. Mój Prąd 4.0 miał zakończyć się pod koniec 2022 r., ale 15.12.2022 r. postanowiono przesunąć ostateczny termin na koniec marca 2023 i podwyższyć poziom dotacji na instalację fotowoltaiczną o 2 tys. zł (do 7 tys. zł) i na magazyny energii o 8,5 tys. zł (do 16 tys. zł). Dzięki temu można było wnioskować nawet o 31 tys. zł. Zwiększenie dofinansowania na pewno przyspieszyło wydawanie środków z zaplanowanego budżetu, który i tak był mniejszy niż w poprzednich edycjach programu. 

 

Źródło: PAP, globenergia.pl