Kalkulator kosztów ogrzewania

W mazowieckim zwalczają OZE i promują paliwa kopalne

Dodano: 31-08-2022

Paliwa kopalne, węgiel

Przybywa w kraju pomysłów zaostrzania lokalnych uchwał antysmogowych. Pomysły te idą niestety w kierunku antyklimatycznym: jako zamiennik węgla promuje się gaz ziemny, jednocześnie utrudnia lub uniemożliwia korzystanie z najbardziej dostępnego OZE: biomasy. Rzecz zgoła niepojęta: w czasach, gdy temat ochrony środowiska i klimatu coraz mocniej się w Polsce przebija – uchwały antysmogowe idą pod prąd tego trendu.

Pojawił się projekt zmiany mazowieckiej uchwały antysmogowej, który zakłada całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w Warszawie i powiatach ościennych od 2030 roku.

O ile tendencja eliminacji węgla w takim horyzoncie czasowym, zbliżonym do założeń Polityki Energetycznej Państwa do roku 2040, jest zrozumiała – to kompletnie niepojęte i szkodliwe jest wkładanie do tego samego wora drewna: powszechnie dostępnego źródła energii odnawialnej.

Niestety samorządowcy tego nie rozumieją, nie miał im kto tego wytłumaczyć albo też ulegają wpływom zasiedziałych antysmogowych aktywistów, u których tendencja promocji gazu ziemnego jest widoczna od lat i nie bardzo wiadomo skąd ona się bierze. Nie ma racji merytorycznych, które by uzasadniały zamianę paliwa kopalnego (węgla) na paliwo kopalne (gaz ziemny) gdy jest możliwość wyboru OZE, szczególnie tego, co rośnie za płotem.

  • Drewno ze względu na swoją powszechną dostępność, niską cenę samego paliwa jak i nowoczesnych urządzeń do jego spalania, może i powinno być wspomagać odchodzenie od węgla, będąc jego zamiennikiem.
  • Spalanie drewna w nowoczesnych urządzeniach – gdy te już zdominują polskie kotłownie i salony – nie będzie miało istotnego negatywnego wpływu na jakość powietrza, a przy tym zapewni milionom Polaków ciepło w domu przy akceptowalnych dla nich kosztach.
  • Samorząd województwa już twierdzi, że obecna uchwała jest nieskuteczna – a przecież nie zdążyła jeszcze wejść w życie. Termin wymiany najgorszego sortu kotłów przypada 1. stycznia 2023. Po tej dacie, jeśli duży procent starych gratów rzeczywiście pojedzie do huty, dopiero wtedy nastąpi bardzo wyraźna poprawa jakości powietrza. Obecnie poprawy nie widać, bo poza wymianą staroci uchwała nie przewiduje żadnych działań doraźnych (np. wielokrotnie proponowanej przez nas i sprawdzonej w Europie nauki poprawnego palenia).

Podobna sytuacja miała już miejsce w Małopolsce: również zaczęto planować zaostrzanie wojewódzkiej uchwały antysmogowej, która jeszcze nie weszła w życie. Również zamierzano zakazać węgla i drewna jednocześnie. Polskie Forum Klimatyczne uświadomiło urzędników, jak złym pomysłem jest walczenie z OZE. Ostatecznie odstąpiono od pomysłów zakazu biomasy.

 

Źródło: czysteogrzewanie.pl