Kalkulator kosztów ogrzewania

“Można palić wszystkim, ale nie oponami” – kontrowersje!

Dodano: 06-09-2022

Palenie wszystkiego

Od kilku dni opinia publiczna skupiona jest wokół słów prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Wskazał on, że ze względu na obecną sytuację na rynku węgla i gazu „trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami i szkodliwymi rzeczami”.

Przedstawiciele rządu starają się od początku września uspokajać Polaków w zakresie dostępu do surowców takich jak węgiel i gaz ziemny. Pomimo zapewnień, reakcje społeczeństwa są niepokojące, natomiast eksperci alarmują, że surowców faktycznie może zabraknąć. W efekcie konsumenci węgla stoją w długich kolejkach do składów, aby kupić choć tonę węgla. Obecna sytuacja jest wynikiem embarga wprowadzonego na import czarnego złota z Rosji w kwietniu 2022 roku, na skutek wybuchu wojny na Ukrainie. Decyzja uderzyła znacząco w gospodarstwa domowe, w których spalany był węgiel w większości importowany właśnie w Rosji. W wyniku niedoboru surowca na rynku, ceny wzrosły na tyle, że wiele gospodarstw domowych nie stać na zakup opału na zimę. Odpowiedzią mają być dodatki węglowe.

 

 „Można palić wszystkim”

Od początku kryzysu na rynku energetyki i ciepła, mówi się o korelacji działań podejmowanych przez rząd z celami na rzecz czystego powietrza i neutralności klimatycznej. Eksperci i środowiska antysmogowe alarmują, że decyzje o dodatkach węglowych, zbyt późne apele o termomodernizację domów oraz ospała polityka w zakresie powszechnej wymiany nieefektywnych źródeł ciepła tylko pogarszają sytuację gospodarstw domowych i niweczą dotychczasowe działania na rzecz walki ze smogiem.

 

Węgla ma przybywać

Do obecnej sytuacji na rynku ciepła odniósł się sam Jarosław Kaczyński podczas spotkania z wyborcami w Nowym Targu. Podkreślił, że „Polska musi być ogrzana” i w tej chwili trzeba „palić wszystkim, poza oponami i podobnymi szkodliwymi rzeczami”. Podkreślił, że spokojnie można palić w domach drewnem ze względu na „tradycję” w Polsce. Apelował, by Polacy nie kupowali od razu kilka ton węgla, a na początku etapami, gdyż z czasem węgla ma przybywać. W ten sposób wystarczyć ma surowca dla wszystkich na początku sezonu grzewczego.

Prezes PiS wskazał, że rząd wie na temat działań w związku z małopolską ustawą antysmogową i planowanych zmianach co do terminów wycofywania kopciuchów. Zapowiedział konferencję w sprawie przyjęcia przez Sejm apelu do Unii Europejskiej w tej sprawie.

 

“Można palić wszystkim”

Wypowiedź na temat palenia “wszystkim” w kotłach odbiła się echem i została publicznie skrytykowana. Do słów prezesa PiS odniósł się sam minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który wskazał, że rząd nie zachęca do palenia w piecach śmieciami. Podkreślił, że obecnie w Polsce jest bezprecedensowy kryzys energetyczny i sytuacja zmusza do niestandardowych działań.

"Dlatego podjęliśmy, chociaż z wahaniami, pewnymi oporami, taką decyzję obniżenia tych norm, jeśli chodzi o surowce, którymi palimy, którymi wytwarzamy ciepło. To jest okres przejściowy, ale kiedy mamy do wyboru, z jednej strony rzeczywiście obniżenie tych norm środowiskowych, a z drugiej strony taki dylemat czy ludzie będą mieli czym palić w piecach, czy będą mogli mieć ciepło zimą, to wybraliśmy to drugie".

Jacek Sasin - Minister Aktywów Państwowych

 

Potrzebne częstsze kontrole palenisk w domach?

Rząd w tych słowach potwierdził, że obecnie decyzje rządu mają się nijak do planów ograniczenia zjawiska smogu w Polsce. Słowa dotyczące palenia “wszystkim poza oponami” wywołało fale krytyki też ze względu na fakt, że palenie śmieciami jest w dalszym ciągu praktykowane w Polsce. Umożliwiają to nieefektywne kotły na węgiel i drewno, do których bez problemu można wrzucić wszystko. Coraz głośniej słychać opinie, że w ciągu najbliższej zimy wskazane są częstsze kontrole palenisk i dymu wydobywającego się z kominów, aby eliminować podobne praktyki w Polsce. 
 

Źródło: PAP, Buisness Insider Polska, globenergia.pl