Kalkulator kosztów ogrzewania

Ile i za co płacimy w pompie ciepła? Co jest najdroższe?

Dodano: 06-01-2023

Podstawowe komponenty pompy ciepła są tożsame w większości rozwiązań dostępnych na rynku. Czy jednak jest możliwe, aby rozbić jednostkową cenę pompy ciepła na składowe? Stworzenia procentowej struktury kosztów pompy ciepła podjęła się Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA). Co w pompie ciepła jest najdroższe? Za co płacimy najwięcej? Sprawdzamy!

Pompy ciepła są jednymi z droższych urządzeń grzewczych dostępnych na rynku. Wpływa na to produkcja, która nie zaspokaja do końca popytu oraz polityka promująca to rozwiązanie w celu odejścia od kotłów na paliwa kopalne. Nie bez znaczenia są także problemy z łańcuchami dostaw, które powstały w wyniku pandemii COVID-19, a następnie z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

 

Analiza kosztów elementów pompy ciepła

Decydując się na pompę ciepła musimy zainwestować odpowiednią kwotę. W sprzedaży najczęściej spotykamy się z podziałem kosztów na: pompę ciepła, bufor, zbiornik c.w.u. i robociznę. Niemniej jednak pompa ciepła składa się z wielu elementów, za które płaci producent. My również ponosimy ich koszt w cenie urządzenia. Za co tak naprawdę płacimy, gdy nabywamy pompę ciepła?

IRENA opracowała zestawienie, w którym pokazano procentowy udział poszczególnych komponentów w cenie pompy ciepła w Chinach i w Europie. Organizacja pozyskała dane od producentów, którzy zgodzili się anonimowo ujawnić dane dotyczące kosztów elementów urządzenia. 

 

Koszt pompy ciepła - czyli?

W analizie wzięto pod uwagę pompy ciepła powietrze/woda, ponieważ ta technologia jest dominującą na rynku. Na poniższej grafice przedstawiono główne składniki kosztów pompy ciepła OEM. W praktyce to oznacza, że produkt jakiegoś producenta jest sprzedawany przez inną firmę - czyli w cenie urządzenia nie ma kwestii związanych z marką wytwórcy.

*Koszty zawarte w tabeli dotyczą tylko pompy ciepła, nie obejmują bilansu kosztów instalacji (okablowanie, orurowanie itp.) i instalacji.
 

Z pewnością zwraca uwagę fakt, że procentowy udział komponentów pompy ciepła w cenie urządzenia jest identyczny w Chinach, jak i w Europie. 

 • osłona 8-10%,
 • sprężarka 12-15%,
 • sterownik inwertera 18-25%,
 • parownik 9-10%,
 • skraplacz 9-10%,
 • pompa wodna 10-15%,
 • zawór rozprężny 8%,
 • czynnik chłodniczy 5%,
 • inne 9%.

Lwią częścią ceny pompy ciepła są jej najważniejsze elementy, czyli sprężarka i sterownik. Sprężarka to serce pompy, to dzięki niej pozyskiwane jest ciepło z niskotemperaturowego dolnego źródła. Co ciekawe, według informacji zebranych przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej najdroższym elementem pompy jest sterownik inwertera. 

 

Przykład: pompa ciepła za 30 tys. złotych

Aby mieć pogląd na konkretne wartości załóżmy, że kupujemy pompę, za którą musimy zapłacić 30 tys. zł. Marża producentów w obu przypadkach to 30%, więc łącznie komponenty urządzenia grzewczego kosztują 21 tys. zł. Ile tak naprawdę wydamy na poszczególne elementy pompy ciepła? 

 • osłona 1680-2100 zł,
 • sprężarka 2520-3150 zł,
 • sterownik inwertera 3780-5250 zł,
 • parownik 1890-2100 zł,
 • skraplacz 1890-2100 zł,
 • pompa wodna 2100-3150 zł,
 • zawór rozprężny 1680 zł,
 • czynnik chłodniczy 1050 zł,
 • inne 1890 zł.

 

Europejski kilowat o 1 000 zł droższy!

Różnicą (i to zdecydowaną) jest koszt za jednostkową moc pompy ciepła. Cena za 1 kW w Chinach wynosi 325 dolarów, a w Europie to aż 575 dolarów. W przeliczeniu na polską walutę (4,39 zł - według kursu z 27.12.2022) wartości prezentują się następująco:
 • 1 kW w Chinach kosztuje 1427 zł,
 • 1 kW w Europie kosztuje 2524 zł.

Dane zebrane przez IRENA wskazują, że każdy 1 kW mocy pompy ciepła z Europie jest droższy o prawie 1100 zł. W tym momencie pojawia się pytanie - skąd taka różnica? 

Wiąże się to z pewnością ze skalą i sposobem produkcji. Chińczycy mają olbrzymie możliwości finansowe, jak i wykonawcze. Produkują także wiele komponentów, które sprzedają europejskim wytwórcom. Pomimo takich samych marż w Europie i Chinach (30%), cena jednostkowa różni się diametralnie.

 

Sytuacja pomp ciepła na polskim rynku

Przeglądając oferty firm instalatorskich, można zaobserwować, że w Polsce koszty za 1 kW odpowiadają tym europejskim. Ceny za pompę ciepła o mocy 8 kW oscylują w granicach 15-22 tys. zł, a pompy 10 kW to średni wydatek rzędu 18-30 tys. zł. Są oczywiście droższe modele, ale ceny w Internecie odpowiadają wskazaniom Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej. Zwróćmy uwagę na to, że jest to koszt tylko urządzenia grzewczego, a dodatkowymi kosztami jest robocizna, przystosowanie instalacji, kotłowni, zakup bufora i ewentualny demontaż dotychczasowego źródła ciepła. W zależności od sytuacji, inwestycja w pompę ciepła typu powietrze/woda może sięgać 60 tys. zł.

 

Dane zebrane przez IRENA pozwalają mieć nadzieję, że koszt pompy ciepła w Europie może być niższy. Czy jednak tak się stanie? Odpowiedź na to pytanie poznamy w najbliższych miesiącach i latach, gdy będziemy obserwować dynamiczny rozwój rynku pomp ciepła.

Opracowane na podstawie raportu IRENA “Renewable Solutions in End-Uses. Heat Pump Costs and Markets”

 

Warto porównać aktualne ceny pomp ciepła w zakładce "symulacje źródeł energii" na symulator ogrzewania!

 

Źródło: globenergia.pl