Kalkulator kosztów ogrzewania

Fotowoltaika na kurniku – czy przysługuje ulga?

Dodano: 15-11-2022

Fotowoltaika na kurniku

Fotowoltaika staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród rolników. Nierzadko inwestorzy decydują się na instalację systemów w innym miejscu niż dach domu ze względu np. ograniczenia techniczne. Czy wówczas podatnik może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Czy do wydatków można zaliczyć opłaty leasingowe? Sąd w jednym z wyroków wyjaśnił kilka elementów i podtrzymał wyjaśnienia fiskusa.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę prywatnego inwestora na interpretacje fiskusa. Podatnik chciał skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej po inwestycji w fotowoltaikę. Podatnik jest współwłaścicielem domu jednorodzinnego, garaży, trzech magazynów i kurnika. Jak wskazano, prowadzi on gospodarstwo rolne – i jak zadeklarował - wszystkie zabudowania służą do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i egzystencjalnych. Inwestor nabył instalację PV o mocy 21 kW w ramach umowy leasingu operacyjnego o wartości 62 tys. zł plus VAT. Jak informuje Rzeczpospolita, instalacja fotowoltaiczna jest zainstalowana na gruncie w celu zmniejszenia kosztów zużycia energii elektrycznej we wszystkich zabudowaniach. Kiedy przysługuje ulga termomodernizacyjna? Do sprawy ustosunkował się fiskus i WSA we Wrocławiu.

 

Raty leasingowe nie są wydatkiem termomodernizacyjnym

Podatnik złożył do fiskusa wniosek o interpretację, w której podkreślono m.in., że raty leasingowe nie mogą być zaliczane jako wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Podatnik instalację fotowoltaiczną nabędzie dopiero po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego zawartej z bankiem dokonując jej wykupu. Interpretację zaskarżono do sądu. WSA we Wrocławiu zgodził się z fiskusem, że faktury wydawane w ramach rat leasingowych nie są podstawą do odliczenia wydatków na fotowoltaikę. Inwestor nie jest faktycznie właścicielem systemu PV, a jest nim faktycznie bank.
 
 

Wydatki na instalacje PV muszą obejmować cele mieszkalne

Fiskus w interpretacji miał się nie zgodzić, że ulga termomodernizacyjna może być uwzględniona bez względu na to, czy instalacja fotowoltaiczna służy celom mieszkalnym lub gospodarczym. Podatnik może odliczyć ulgę, ale tylko w zakresie, w jakim służy faktycznie instalacja fotowoltaiczna. To też zaskarżył podatnik. Wrocławski WSA wskazał w wyroku, potwierdzając wyjaśnienia fiskusa, że ulga termomodernizacyjna może objąć wyłącznie wydatki służące na rzecz budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Wydatki poniesione na termomodernizację garażu, magazynów i kurnika wraz z instalacją fotowoltaiki nie mogą zostać zakwalifikowane w ramach ulgi. Oczywiście, ulga przysługuje w przypadku, gdy instalacja PV została zainstalowana na dachu innego budynku niż dom z powodu ograniczeń technicznych dachu. W tej sytuacji fotowoltaika np. na dachu garażu lub kurnika służy wyłącznie celom mieszkalnym i w żadnym wypadku gospodarczym.

 

Obliczenia instalacji fotowoltaicznych dostępne w Symulacji źródeł energii w zakładce fotowoltaika!

 

Źródło: Rzeczpospolita, globenergia.